Získajte biele zuby za krátky čas

Bielenie zubov doma, dá sa to? Sú produkty na domáce bielenie zubov účinné? Biele zuby a žiarivý úsmev sú vizitkou toho, ako sa o seba staráme a ako dbáme na svoj výzor. Nepekne sfarbené zuby môžu úplne výrazne ovplyvniť k horšiemu dojem, ktorý zanechávame u ľudí. Biele zuby už dávno nie sú výsadou celebrít a ľudí, ktorí sú často na očiach verejnosti.

Aj keď by sa to mohlo zdať, bielenie chrupu nie je žiadnou novinkou, ani hitom dentálnej hygieny 20. storočia. Už starí Egypťania si bielili svoje zuby za pomoci sódy a popola. Oslnivo biele úsmevy zbožňujú najmä obyvatelia Spojených štátov amerických. Aj keď sa to zdá nereálne údajne tam viac ako 90 percent obyvateľov aspoň raz v živote podstúpilo bielenie zubov. Skrátka si tam ľudia uvedomujú dôležitosť bezchybného úsmevu viac, ako kdekoľvek na svete. Vedia, že človek s bielymi zubami má lepší sociálny život, nerobí mu problém nadväzovať kontakty a má sebavedomejšie vystupovanie. Tým, že drvivá väčšina ľudí v Spojených štátoch má zuby biele, je žltý, alebo sivastý chrup braný ako faux pas. U nás to ale neplatí. Síce vybielenie zubov podstúpilo už dosť veľa ľudí a stále tento úkon získava na popularite, rozhodne nemôžeme povedať, že drvivá väčšina obyvateľov na Slovensku má snehobiely úsmev.

Skôr, ako niekoho odsúdime za to, že si nečistí poriadne zuby, alebo že fajčí ako komín a do seba leje kávu od rána do večera plus je výlučne jedlá, ktoré obsahujú vysoké koncentráty farbiacich zložiek, je treba si uvedomiť, že farba zubov nie je závislá len od hygieny, alebo od toho, čo každý deň konzumujeme. Je to aj otázka genetiky. Prečo? Každý z nás má vo svojej genetickej výbave určitý odtieň sfarbenia tzv. dentínu vo vnútri zuba a to nie je všetko. Prirodzený odtieň nášho chrupu nemusí byť rovnomerný. Výsledný odtieň je do značnej miery ovplyvnený farbou vnútornej časti zubov (zubovina) a potom sfarbením vonkajšieho povrchu – skloviny.

Po bielych a zdravo vyzerajúcich zuboch túži údajne až 70 percent populácie. Napriek tomu až tak často neprichádzame do styku s ľuďmi, čo majú chrup sťa sústavu perličiek. Prečo tomu je tak? Nuž, aj keď väčšina túži po krásnych žiarivých zuboch, tej iste väčšine pri splnení tohto sna bránia viaceré prekážky. Buď sa boja zubárov, alebo majú citlivé zuby, alebo sú ich finančné možnosti veľmi obmedzené. Alebo je to niekedy kombinácia všetkých týchto možností.

Je fakt, že nie všetci sme do vienka dostali nadelené prirodzene biele zuby. Možností ako vysnívaný žiarivý úsmev dosiahnuť je zdanlivo viacero. V reklamách sa predbiehajú, ktorá zubná pasta vybieli Vaše zuby za kratší čas. To je aj spôsob, po ktorom väčšina z nás automaticky siahne, keď si chceme z neesteticky žltých zubov vyčarovať krásne biele. Môžeme ale týmto reklamám dôverovať? Obyčajná zubná pasta, ktorú bežne dostanete v akejkoľvek drogérii zuby nevybieli. Môže len pomôcť odstrániť povrchové zafarbenie zubov od pitia kávy, alebo červeného vína. Bieliace zubné pasty z drogérii sa hodia pre ľudí, čo majú prirodzene biele zuby a chcú si tento stav udržať čo najdlhšie. Rozhodne nepredstavujú žiadnu pomoc pre niekoho, kto si chce vybieliť zuby o niekoľko odtieňov.

Ako bielenie zubov vlastne funguje a je vôbec bezpečné? Príčin, prečo sa zuby zafarbujú do šedej či žltej farby je mnoho. Má na to vplyv naša strava i zubná hygiena. Fajčenie, pitie červeného vína, čajov i kávy, užívanie liekov i starnutie prispieva k tomu, že zuby majú k bielej farbe neraz veľmi ďaleko.

Aby zuby boli skutočne biele (a to platí najmä v prípade, že máte )Vnútorné sfarbenie zubov je možné vybieliť jedine chemickou cestou. Ako to prebieha? Princípom takéhoto bielenia je oxidácia - rozklad farbív na jednoduchšie zložky s pomocou peroxidu, najčastejšie ide o tzv. karbamid peroxid. Tento proces bielenia nazývame chemickým bielením. To, že ho môžete absolvovať výhradne u zubára je mýtus. Chemické bielenie je možné robiť aj v pohodlí domova, ale vždy by to malo byť pod dohľadom zubného lekára. Samozrejme, záleží vo veľkej miere na tom, aký koncentrát peroxidu na bielenie používate. Vo všeobecnosti platí, že čím je nižšia koncentrácia bieliacej látky v prípravku, tým je bielenie šetrnejšie, ale aj menej účinné.

Ďalej, len málokto si je vedomý toho, že vybieliť možno aj mŕtve zuby. Takéto zuby často zošednú, alebo výrazne zmenia svoju pôvodnú farbu kvôli tomu, že o zubný nerv z nejakého dôvodu prídete, alebo Vám ho z istého dôvodu zubný lekár vytiahne a zub nemá čo vyživovať. Zubná dreň tak odumrie a zub zmení svoje celkové zafarbenie. Bieliaca látka sa vloží do vnútra mŕtveho zuba, kde je vybraný zubný nerv a uzatvorený koreňový kanálik. Táto účinná látka sa nechá pôsobiť a po niekoľkých dňoch sa vyberie a následne sa zub dôkladne ošetrí. Nezabúdajte, či už chcete absolvovať bielenie u seba doma, alebo u profesionála, bieliace prostriedky je možné nanášať len na zdravý a dobre ošetrený chrup. Ak by ste mali kaz a začali by ste si chrup svojpomocne bieliť, zrejme by ste sa stretli s neznesiteľnou bolesťou a to Vám za to naozaj nestojí. V každom prípade je pred akýmkoľvek bielením zubov vhodná odborná konzultácia a celkové vyšetrenie stavu Vašich zubov Vám rozhodne nebude na škodu.

Mám však pre Vás riešenie, ako to zmeniť. Bielenie zubov doma zaručuje komfort a samozrejme aj ušetrenie neraz vysokých nákladov u zubára, alebo dentálnej hygieničky. Domáce bielenie je síce dlhodobejšie, ale šetrnejšie, nakoľko sa používa nižší koncentrát účinných bieliacich látok. Nedávno som vyskúšala bieliace pásiky Crest a doteraz si ich nemôžem vynachváliť. Zuby som mala už po pár použitiach viditeľne belšie a pritom som za ne nezaplatila vôbec veľa. Pásiky Crest sú navrhnuté tak, aby udržali bieliace látky v kontakte so zubami.  Ich používanie je úplne bezpečné a obsahujú rovnaké ingrediencie ako používajú zubári pri profesionálnom bielení chrupu.

Na internete nájdete veľa stránok, ktoré ich ponúkajú za veľmi výhodné ceny. Vyskúšajte ich a verte mi, že budete mať dôvod na úsmev :)

Ak by ste predsa len zvažovali bielenie zubov v ambulancii tak navštívte stránku http://www.blasko-dental.sk/